Niedziela Palmowa i Święte Triduum

imagesNa początku wszystkim chciałbym życzyć, aby Zbawiciel, który dzisiaj oddał za nas życie, przez swoje zamrtywchwstnie przyniósł nam pokój i pomogał nieść ten Boży pokój wszystkim ludziom.

A teraz po kolei…

Rekolekcje

W czwartą nedzielę Wilekiego Postu przezywaliśmy rekolekcje w naszej Parafii. Słowo Boże głosił ks. Lucjan Pocałuń. Na pewno był to czas wielu błogosławieństw dla naszej wspólnoty. Były, oprócz nauk na Mszach świętych i nauki dla dzieci i dla Róży Żywego Różańca. Na pamiętkę każdy otrzymał obraz Bózego Miłosierdzia. Chociaż nie, trzeba było go „kupić”. Cena – nauczyć kogoś tej pieknej modlitwy. Dużo?

A tydzień później ja głosiłem rekolekcje w Kiellarowce, Parafii, w której zaczynałem posługę w Kazachstnie. Nie dziwne więc, że czułem się jak u siebie. To miłe, kiedy widzisz znajome twarze. Opróćz modlitwy i rozważania Bożego Słowa wspominaliśmy jak to zaczynałem mówić po rosyjsku, jak ludzie musieli bardzo uważnie słuchać, bo więcej trzeba się było domyslać, niż dało się rozumieć. Wykorzystałem też czas, aby odwiedzić Oziornoje, to tylko 30 km Choć droga była „ciekaw” – śniegu co niemiara. Do niektórych domów wchodziło się jak przez tunel, oczywiście ze śniegu.

Św. Józefa

To dzień szczególny dla naszej Parafii – odpust. Była mała obawa czy goście zdołają dotrzeć. Oj wiało, i nierzadko drogi były zamkniete. Ale w ten dzień nasz Patron opiekował się nami i mogli z nami to Święto przeżywać goście z Atbasaru i Szczucińska. a sumistą był własnie o. Rafał z Atbasaru. Po Mszy świętej jeszcze kilka piosenek i wierszy na cześćśw. Józefa. A potem oczywiście wspólny czaj. Bez tego by się uroczystość nie odbyła przecież.

Niedziela Palmowa

Jak to wszystko inaczej wygląda, kiedy jest „swój” kościół. Poświęcilismy Palmy, ale nie wychodzilismy na zewnątrz, tylko w przedsionku kościoła, bo troszkę wiało. Pałmy były przepiękne, to zasługa sióstr, które kilka dni przygotowała je z dziećmi. A i nasze babcie były zadowolne, bo dzieci z wielką chęcią odstępowały palmy? za przysłowiowyc kilka kopiejek.

I Wielki Tydzień

I już koniec Wielkiego Postu. Wczoraj Msza Wieczerzy Pańskiej, dzisiaj Liturgia Męki Pańskiej. I wczoraj całonocna adoracja przy Ciemnicy. To tutaj jest zdumiewające, że ta mała nasza Wspólnota potrafii zebrać się i po tej godzinie trwać przy Jezusie przez całą noc. Szkoda, że często nie mamy odwagi tego zaproponować w polskich Parafiach.

Dzisiaj, czyli w piątek, adoracja będzie do 1 w nocy. Miało być do północy, ale się rozpędziłem jak przygotowywałem listę i napisałem jeszcze jedno miejsce. Chętni się znaleźli.

To tak w wielkim skrócie i może na sucho, ale sami wiecie, że ten czas obfituje w wiele wydarzeń. Zgubiłem jescze dzień kapłanski, w którym spotkalismy się wspólnie przy obiedzie, a w środę w Kokszetau u o. Wojciecha na kapłńskim wieczorze. I Msza Krzyzma świętego, we wtorek, bo niektórzy mieli ponad 500 km do domu, żeby zdązyli dotrzeć na czas. A opórcz tego jescze zwykłe sprawy, to trzeba za prąd zapłacić, to na zakupy pojechać.

Jeszcze raz życzę wszystkim błogosławionego czasu w te dni. Przede wszystkim pięknych spotkań ze Zmartwychwstałym, ale i też tych w rodzinnym gronie i z przyjaciółmi.

o. Tomasz

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s