Pascha

10I minął Wielki Post. Ba! przeleciał tak szybko, że nie zdążyliśmy się nawet obejrzeć. Troszkę się działo, kilka tysięcy kilometrów za nami. Misyjne radości i smutki. Czego więcej? Czas pokaże. Po kolei.

Krasnoarmiejka

To nieduża wioska, położona około 20 km od Pawłodaru. A w niej, jak już pisałem – Parafia p.w. św. Marii Goretti, gdzie od 15 stycznia jestem proboszczem. Na szczęście tutaj jesteśmy na „swoim”. To znaczy mamy kaplicę. Kilkanaście lat temu został zbudowany budynek dla sióstr, które przyjeżdżały tutaj na kilka dni  Pawłodaru. Wtedy wspólnota była bardzo żywa. Niestety, większość wierzących wyjechało do Niemiec jak repatrianci. I parafia zostało bardzo mało. Jeszcze na domiar złego, trzy lata temu w pożarze spaliła się kaplica, prawdopodobnie od awarii instalacji elektrycznej. Szczęściem w nieszczęściu był dawny dom sióstr, gdzie można było przenieść kaplicę. Ale chociaż Msze były odprawiane w każdą niedzielę, wiernych było bardzo mało. Czasami nikt nie przyszedł na Eucharystię. I na początku wątpliwości, co robić? A potem taka myśl: przecież to jest parafia i wszystko jedno, chociaż raz w tygodniu będę tutaj odprawiał Mszę. I od tego momentu zaczęli przychodzić ludzie. Oczywiście, nie tłumy jak w Polsce, ale można powiedzieć, że regularnie przychodzi prawie 10 osób. Dla wielu z nich wszystko jest nowe. W połowie Wielkiego Postu pojechaliśmy do Szerbakt, na projekcję filmu o Oziornym. Autor filmu, p. Natalia dała świadectwo o sile, jaką daje jej Różaniec. I wiecie jakie były owoce? Na następnej Mszy św. u słyszałem pytanie: a jak się modlić na Różańcu? Pewnie w Polsce nigdy bym takiego pytania nie usłyszał. A kolejna radość, że oni poczuli, że kaplica to ich miejsce, że nie przychodzą tutaj tylko w gości. Trzeba było powiesić Drogę Krzyżową, nie było problemu. Wcześniej poczyścili ramki, pomalowali. Porządki, żeby na Święta było ładnie już. I powoli robi się ładnie, tak jak w prawdziwej kaplicy. Brakuje jeszcze kilka rzeczy, nie ma swojego kielicha do odprawiania Mszy św. Nie ma swoich Ksiąg liturgicznych. Ornaty już niedługo będą, Siostry Klaryski z Pawłodaru nam uszyją. I jeszcze najważniejszego brakuje – Najświętszego Sakramentu. Tabernakulum może i się znajdzie, ale trzeba budynek przystosować, żeby nie było profanacji – wstawić kraty w okna, nowe drzwi (te już ledwo się trzymają), a to niestety kosztuje. No i największe marzenie, odbudować kościół. A raczej mały kościółek. Wtedy ten dom można byłoby przystosować na mieszkanie dla księdza. To marzenia, ale kto wie? Może się spełnią?

Parafia, to nie tylko Krasnoarmiejka, są i inne wioski, gdzie jeździmy. Przeważnie to jedn, albo dwie rodziny. Ale w jednej wiosce jest inaczej. W Ługanskie chociaż też w u kogoś w domu, przychodzi na Msze i na katechezę nawet 10 dzieci. To nie tak mało. Z dorosłymi jest trudniej, zawsze to jednak się idzie do kogoś do domu. Trzeba będzie w przyszłości szukać jakiegoś swojego miejsca.

Tak to tutaj wygląda. Trzeba się zbierać, bo dzisiaj dwie liturgie – w Aksu i w Krasnoarmiejkie. Jutro rano do Kaczyr i jeszcze do dwóch wiosek. I pewnie razem wyjdzie w czasie Triduum tysiąc kilometrów.

Na koniec życzę wszystkim, abyście spotkali Zmartwychwstałego Jezusa, żeby tę Święta  były przeżyte z Nim, żeby Jego nie zabrakło nie tylko w te dni, ale i w całym Waszym życiu.

A Braciom w Kapłaństwie wszelkich łask potrzebnych do głoszenia Dobrej Nowiny o Nim. I zaproszenie – do Kazachstanu, do Pawłodarskiej Obłasti, wiem, że w Polsce jest dużo pracy, ale tutaj też bardzo jesteście potrzebni. A innych proszę o modlitwę, żeby chociaż jeden kapłan przyjechał tutaj nam pomóc.

Z Bogiem – o. Tomasz

1 4 7 5 8 11 3 6 9 12 2 18 20

Reklamy

2 responses to “Pascha

  1. Czy ktoś tutaj dodaje jakieś komentarze?

  2. Proszę Księdza, nie wiem jak się z Księdzem skontaktować, a chciałabym przesłać zdjęcia z Asyżu. Z wdzięcznością Ania autostopowiczka z Włoch. Poprosiłabym o kontakt a.kozlowska@zhr.pl 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s