Wszyscy Święci.. pomagają

I znów minął miesiąc. Ale na szczęście bardzo owocny. Przede wszystkim wielka radosna nowina – ukończone są już ściany kaplicy! Niżej zaraz umieszczę zdjęcia. Pomimo obaw o pogodę udało się i już widać jak to będzie wszystko wyglądać. Teraz powoli przygotowujemy się do krycia, ale tutaj już nie ma tak strachu, bo przymrozki nie będą przeszkadzać tak bardzo. Udało też się znaleźć wykonawcę dla dużego okna, które będzie z przodu kaplicy, przez które będzie widać ołtarz. Okazało się to nie takie proste, musiałem spędzić kilka dni w Astanie i troszkę pojeździć. Ale jest! Poza tym ociepliliśmy naszą „tiepłotrasę”. To bardzo ważne, bo w tamtym roku, nawet przy -30 stopniach, było widać gdzie biegnie rura od ciepłego ogrzewania. Tam po prostu było błoto. A jeżeli już przy ogrzewaniu jesteśmy, to wczoraj do nas przyjechał nowy piec. Dzisiaj udało nam się go postawić na swoje miejsce i trwa podłączanie. Obliczyliśmy, że powinien zwrócić się w przeciągu kilku lat. Piec oczywiście przyjechał z Polski. Nie będę pisał na razie z jakiej firmy, żeby nie robić kryptoreklamy. Jak się sprawdzi, to napiszę. I tak już idąc dalej za ciosem, zamówiliśmy okna do kościoła. Bo jak się siedzi w środku, to czuć jak włosami rusza. A tamtej zimy, jak powiało troszkę, to temperatura od razu spadała o kilka stopni. Zostało troszkę pieniędzy z kolędy z tamtego roku, trochę pożyczyłem (tzn. ponad połowę) i tak troszkę ufając w Bożą Opatrzność zaryzykowaliśmy.  Stare, choć może nie wyglądają najgorzej, mają już ponad 20 lat. I jakbyśmy nie uszczelniali, nic nie pomaga. Podjęliśmy więc męską decyzję. Bo inaczej te pieniądze pewnie w zimie by się rozeszły. Jeśli ktoś by chciał pomóc nam i mieć kawałek swojej szyby w naszym kościele, będziemy wdzięczni, każdego zimowego dnia, kiedy nie będziemy czuli jak wieje.

To tak duszpastersko 🙂 A tak na poważnie, to przeżyliśmy Uroczystość Wszystkich Świętych i modlitwę za zmarłych już na wszystkich naszych cmentarzach. Wczoraj udało nam się dojechać do najdalszych naszych wiosek. Przy okazji człowiek uczy się wiele, chociażby co ludzie wymyślają przy okazji i w co wierzą. W tym czasie przychodzi się modlić wielu ludzi, którzy nie chodzą regularnie i wtedy wychodzą ciekawe sprawy. Wiedzieliście na przykład, że na „stypie” nie wolno jeść nożem i widelcem, bo można podrapać duszę zmarłego? I proszę mnie źle nie zrozumieć, nie pisze tego, aby się wyśmiewać, tylko żeby pokazać, że jednak u każdego człowieka jest to, czasami głęboko ukryte, pragnienie religijności (może to nie za bardzo adekwatna nazwa, ale cóż tam). Cieszy też fakt, że na codzienne Msze przychodzi stosunkowo dużo ludzi, dzisiaj był ponad 20 osób. To oczywiście jest związane z też z modlitwą za zmarłych.

A dzisiaj mieliśmy wyjątkowych gości. Zawsze tak jest, kiedy coś się dzieje, jest zajęcie, albo gdzieś się zbieram, to ktoś jeszcze przyjedzie. Rano ustawialiśmy piec. Co nie było takie łatwe, bo waży prawie półtorej tony. Więc troszkę bieganiny było. Po południu wybierałem się do Astany na adorację. A tu około 12-tej telefon od naszego Akima, że przyjedzie z Akimem Rejonu (to odpowiednik naszego Starosty). Tak, czyli będą około 13-tej, więc rozumie się samo przez się, że trzeba zaprosić ich na obiad. I szybko telefon do pogotowia kucharskiego, czyli do p. Tosi. Jedno powiem, że goście byli zachwyceni. Wizyta nie tak przypadkowa, bo dawno planowana, a my wszyscy mamy nadzieję, że będzie miała piękne owoce. Jakie – nie powiem jeszcze. Proszę o modlitwę w tej intencji. Powiem tylko, że to ważna sprawa, nie tylko dla naszej parafii, ale i dla wszystkich mieszkańców Oziornego.

I za tydzień do Polski. Przez te wszystkie sprawy, nawet nie mam czasu o tym myśleć i wcale nie czuję tego wyjazdu. Żeby tylko zdążyć się spakować. No cóż, powiem tylko – do zobaczenia – o. Tomasz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s