Lato, lato, lato ech to ty

Mamy już lato. Całkiem niezłe w tym roku. Choć może trochę deszczu by się przydało? Jest ciepło, ale nie za gorąco. Tak niecałe 30 stopni. Więc da się żyć. A u nas lato, to dużo roboty. I planów. Ale po kolei.
Tydzień temu w niedzielę przeżywaliśmy tak zwane statio parafialis. W każdej parafii w naszej diecezji jest taki dzień, kiedy przyjeżdża cała parafia do głównego kościoła. U nas to święto było połączone z 20-leciem konsekracji kościoła. To święto obchodziliśmy w swoim parafialnym gronie. Było oczywiście ks. Abp, ale on też można powiedzieć stąd, był tutaj przecież pierwszym proboszczem. Był też ks. Lucjan, przedostatnio proboszcz. Świętowaliśmy więc bardzo kameralnie: ośmiu kapłanów, oprócz Abpa i o. Lucjana, jeszcze Ojcowie Benedyktyni, o. Sławek i ja. No oczywiście Siostry też i parafianie. Była Msza święta, potem procesja Eucharystyczna z błogosławieniem całej parafii. A potem poświęcenie placu budowy kaplicy. I Agapa w domu rekolekcyjnym. Bardzo miłe spotkanie. A kiedy już parafianie się rozeszli, oczywiście było też poświęcenie nowego samochodu. I tak po odpoczynku Ojciec Biskup i o. Lucjan wrócili do siebie, a my do zwykłego rytmu życia.
Nie było znów tak spokojnie, bo sezon szaszłykowy już otwarty. Nasz s. Natanela obchodziła kilka dni wcześniej swoje urodziny i kobiety z chóru prosiły, aby rozpalić mangał i „pożarić” szaszłyk. Mmmmm pyszota. Całkiem inny niż w Polsce. Przede wszystkim z naturalnego drzewa. Najpierw rozpala się drzewo i czeka, aż się zrobi żar. I potem się zaczyna. Oczywiście mięsko wcześniej się przygotowuje i nabija na szampury (takie metalowe pałeczki). A potem już sama rozkosz, najpierw dla nosa, potem dla języka i na koniec dla brzucha. Przy tym pomidorkiem, ogóreczkiem czy cybuszkiem zagryzać można. I na koniec oczywiście czaju popić. Wspólnie pośpiewać pieśni radosne i takie co za dusze chwytają. Słyszeliście ten śpiew co się od razu na głosy rozchodzi? I tradycyjne pozdrawianie, wierszykiem, żartem czy prostymi życzeniami.
Ale jeszcze wrócę, bo na Mszy było także pożegnanie o. Sławomira. Zostaje on proboszczem w Kostanayu i już w czwartek pojechał już zobaczyć co tam i jak.
A propos czwartku i pożegnań, w czwartek było inne pożegnanie, naszego dziekana, o. Andrzeja z Pietropawłowska. Msza św. w kaplicy u oo. Redemptorystów, a potem spotkanie kapłańskie przy szaszłyczku, a jakże. Pograliśmy w siatkówkę, można też było popływać w pobliskiej rzeczce. I wszystko miło, tylko powód troszkę nie miły. Ale tak to jest, jest czas na wszystko, jak pisze mądry Kohelet.
A wczoraj jeszcze odpust w Czkałowie. Też całkiem inna rzeczywistość niż w Polsce. U nas jedzie się kilka, kilkanaście kilometrów, a tutaj ponad 100. Ale to przecież jeden dekanat. A przed samym wyjazdem nieoczekiwani gości: p. Marta i p. Barbara z Ambasady Polskiej. Dla Pani Marty to było takie pożegnanie z Kazachstanem. Oj coś dużo dzisiaj o tych pożegnaniach….
A poza tym u nas oczekiwanie na gości. Dzisiaj właśnie pierwsi mają przyjechać. W tym tygodniu ma być też ks. Prymas, a potem w sobotę do Astany, na Kongres Eucharystyczny i na Prazdnik Caricy Mira… tym razem my w gości jedziemy.
Oj, bym zapomniał, ołtarz już w Astanie! Rok tam będzie, a my za ten czas, jak Bóg da, będziemy budować kaplicę. I za rok Prazdnik już jak zwykle w Oziornoje. Choć czy jak zwykle to będzie, to nikt nie wie.
Wot i wsio, tak to było mniej więcej w tych ostatnich dniach.
A jeszcze bym zapomniał, dzisiaj można mi składać życzenia, bo dzisiaj tutaj obchodzi się Dzień Młodzieży. Z góry dziękuję.
Z Bogiem – o. Tomasz

Reklamy

2 responses to “Lato, lato, lato ech to ty

  1. 🙂
    dziękując Panu Bogu za dar Twojego kapłaństwa,
    życzę Ci ks.Tomaszu by w Twoim młodym kapłańskim sercu zawsze panowała radość i wiosna

  2. Tam lato i to pracowite tutaj ( w Anglii) zimno i smutno.Dzieki za wiesci i szczegoly, a w dniu Patrona wiele lask bozych i zapewnienia o modlitwie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s