Chrystus zmartwychwstał!

Prawdziwie zmartwychwstał! To radosne pozdrowienie słyszymy w ostatnich dniach wiele razy. I słychać je też w Oziornoe. Oczywiście w tych ostatnich dniach, kiedy żyjemy tą Paschalną radością. Można powiedzieć, że Jezus zmartwychwstał już w całej naszej parafii. We wszystkich wioskach udało nam się być z wielkanocną Mszą świętą. Zaczęliśmy już w sobotę, od Wigilii Paschalnej, O 18tej była w Krasnodolsku i w Stepnoje. A o 22giej w oziornowskim kościele. Szkoda, że w Polsce, w wielu parafiach odprawia się tę Liturgię jeszcze jak jest jasno. Jaki to urok, gdy ciemno i pali się ogień, a potem naprawdę Paschał wnosi światło do świątyni. I ludzi wcale nie było mało, troszkę więcej niż w każdą niedzielę. Spokojnie, bez pośpiechu. Chociaż w tym roku tylko 4 czytania ze Starego Testamentu. I nie było komentarzy. Na następny rok trzeba opracować i wprowadzić. To pomoże ludziom zrozumieć lepiej piękno tej nocy. I oczywiście była od razu procesja rezurekcyjna, na początku w świetle świec, ale zaraz w świetle telefonów i latarek, bo wiatr pogasił świece. I tak było czuć tę atmosferę zmartwychwstania.

A w niedzielę już o 11tej Msza. Można było sobie troszkę pospać i zjeść spokojnie śniadanie. Zaprosiły nas siostry. Był przepysznie i oczywiście tradycyjnie po polsku. A po południu jeszcze na wioski. A wcześniej na obiad do Karmelu, żeby spotkać się razem, w całej oziornowskiej wspólnocie.

A w poniedziałek cud! O. Sławomirowi z s. Paschalią udało się dojechać do naszych najdlaszych wiosek. W Dmitrowce ostatni raz byliśmy na Wszystkich Świętych, potem zawiało ich. Ta zima, co teraz w Polsce to nasza codzienność od listopada. Tylko zaspy troszkę większe, niekiedy do 2, a nawet 3 metrów.

I wraca powoli codzienność. W poniedziałek także ja ofiarowałem Msze w intencji wszystkich Dobroczyńców, dziękując za pomoc. Czujemy tutaj to wsparcie modlitewne ( i inne także). To chyba najlepszy dar jaki możemy Wam dać. Ja to czynię co tydzień.

A w poniedziałek do Astany. Na coroczne spotkanie wszystkich kapłanów z Kazachstanu. A za dwa tygodnie ja będę już w Polsce. Do zobaczenia.

o. Tomasz

Reklamy

One response to “Chrystus zmartwychwstał!

  1. trzymam za slowo z tym zobaczeniem!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s