Śp. ks. Mariusz Graszk

ImagePamiętam jak wracaliśmy z seansu filmu „Ludzie Boga” na warszawskim Muranowie. Grupa przyszłych misjonarzy i misjonarek z Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. I ta świadomość, że ten film może być za kilka lat o którymś z nas. I dzisiaj ta wiadomość, Mariusz – Mario, sąsiad z za ściany nie żyje. Zginął w wypadku samochodowym. Uczynny, dobry duch, wesoły. Kiedy ostatni raz z nim rozmawiałem? Pewnie kilka miesięcy temu przez Skyp. Wyjeżdżaliśmy w jednym czasie, nie pamiętam dokładnie czy on, czy ja dzień wcześniej. I chyba kilka miesięcy temu spotkaliśmy się w Centrum Misyjnym. 

Mario, pomagaj nam tam z Góry.

W nocy czasu polskiego w szpitalu w Oruro w Boliwii zmarł ks. Mariusz Graszk, kapłan diecezji ełckiej, od października 2011 roku misjonarz w Boliwii. Miał niespełna 36 lat.

W piątek, 8 lutego, ks. Mariusz otrzymał telefon od sióstr elżbietanek, które jechały z Oruro w kierunku jego parafii, z informacją o awarii ich samochodu. Wraz z czterema żołnierzami boliwijskimi stacjonującymi w Challapata (których był kapelanem) i postulantem bonifratrów, pojechał, aby pomóc siostrom. W trakcie naprawy auta, na prostej drodze, najechał na nich nadmiernie rozpędzony autobus. Na miejscu zginęło czterech żołnierzy i postulant bonifratrów. Ks. Mariusz wraz z siostrami w stanie ciężkim został przewieziony do najbliższego szpitala. 9 lutego około godz. 0.30 czasu polskiego zmarł.

Biskup ełcki Jerzy Mazur odwiedził już rodziców ks. Mariusza. Prosi wszystkich o modlitwę w intencji zmarłego tragicznie kapłana.

Ks. Mariusz Graszk pochodził ze Starych Juch koło Ełku. Jego brat bliźniak Jacek jest również kapłanem diecezji ełckiej i obecnie kończy studia biblijne w Rzymie. W 2003 r. obaj przyjęli święcenia kapłańskie.

Ksiądz Mariusz po święceniach pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Białej Piskiej, a później w parafii św. Anny w Giżycku. Następnie został skierowany na studia z teologii pastoralnej na Uniwersytecie we Fryburgu Szwajcarskim. Studiując, jednocześnie pracował w Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii. W 2009 r. rozpoczął studia z misjologii na Wydziale Teologii UKSW w Warszawie. W latach 2010-2011 przygotowywał się do wyjazdu na misje w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W październiku 2011 r. wyjechał do Boliwii i posługiwał w diecezji Oruro, w parafii Challapata. Duszpasterzował wśród górali andyjskich, którzy zwykle uchodzą za ludzi twardych, nieufnych i zamkniętych. Jednak ks. Mariusz – w swojej relacji z początków pobytu na kontynencie południowoamerykańskim – stwierdził, że ze strony miejscowej ludności doświadczył zupełnie czegoś przeciwnego: ciepła i serdeczności.

źródło: ekai.pl

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s