Święto MB Królowej Pokoju

ImageI odbył się przepiękny „prazdnik” – matki Bożej Królowej Pokoju. To odpust parafialny w mojej nowej parafii – Ozrionoje, a zarazem ważne święto dla Kościoła w Kazachstanie. Bo nasza parafia jest Narodowym Sanktuarium dla Kazachstanu. Myślę, że będzie jeszcze możliwość o tym napisać. W piątek w wieczór przed świętem nad Oziornem zawisły czarne chmury – dosłownie. Tutaj deszcze jest problemem, bo potem można nie dojechać. Był silny deszcz. I od rana (w samo święto) od razu telefony – można do was dojechać? Okazało się, że można i już w okolicach obiadu zaczęli zjeżdżać się goście. Niektórzy przyszli na nogach – 50 osób szło z Kiellerowki.

Uroczystości zaczęły się tuż przed czwartą procesją z figurą Matki Bożej z kościoła do Jurty, gdzie miała być odprawiona Msza święta. Potem Różaniec i o piątej już sama Eucharystia. Przewodniczył jej ks. abp Henryk Hosser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. Był tez oczywiście nasz ks. abp Tomasz Peta i jeszcze ks. generał Towarzystwa Chrystusowego. No oczywiście księża i pielgrzymi i to nie tylko z okolicznych parafii. Po Mszy świętej wspólna Agapa. Dla wszystkich ciepły posiłek, coś do picia i najważniejsze, okazja do spotkania się i rozmowy.

A wieczorem już tylko spacery po okolicy z gośćmi – księżmi biskupami.

Tak mówiłem mojej mamie, która nieraz pomagała przy odpustach w Polsce, choćby w naszej rodzinnej parafii: przyjeżdżaj, tutaj się zrealizujesz, my tu gotujemy dla trzystu, czterystu ludzi, a nie tylko dla kilkunastu osób. To żarty, ale i piękny zwyczaj, że takie uroczystości są wspólnym spotkaniem, nie tylko w czasie modlitwy, ale i potem. No i potem ja mam już co jeść przez pół roku, tak więc nie żal pieniędzy na to wydanych.

A dzisiaj, już normalny dzień. I w końcu można się zacząć poznawać w nową parafią. Bo tak prawdę mówiąc, to ja do Oziornego przyjechałem we wtorek wieczorem.

Zapraszam – о. Томаш

 

P.S. Cały czas szukamy pomocy jeżeli chodzi o stronę internetową. Dziękujemy za cenne podpowiedzi, na pewno skorzystamy

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s