Opłatek

5 stycznia, w naszej parafii miało miejsce spotkanie opłatkowe wszystkich misjonarzy z naszego dekanatu pietropawłowskiego. To tradycja dobrze znana przecież z naszej Ojczyzny, spotkać się w tym czasie bożego Narodzenie w gronie osób, które są nam bliskie. A kto jak kto, ale już na pewno misjonarz dla misjonarza jest kimś bliskim. Bez wspólnych spotkań nie da się chyba tutaj służyć ludziom, bo można zginąć wśród swoich obaw, lęków czy po prostu dziwactw. Dlatego takie spotkania są potrzebne każdemu misjonarzowi, ale i też każdy się z takiego spotkania cieszy, bo można się spotkać, razem pomodlić, albo zwyczajnie ze sobą pobyć. Na tym spotkaniu mieliśmy szczególnych gości: o. abp-a Tomasza Petę i matkę przełożoną Sióstr Służebniczek Wielkopolskich – siostrę Rafałę wraz z towarzyszącą jej siostrą Anną, która pochodzi z Brazylii. To tacy „swoi” goście, bo przecież ks. Arcybiskup jest Gospodarzem całej naszej diecezji, a siostra Rafała przez długie lata pracowała w Kazachstanie, dopóki nie została wybrana na „siostrzanym konklawe” na matkę przełożoną (mam nadzieję, że siostry wybacza mi to wyrażenie, ale nie znam się na tych wszystkich siostrzanych przepisach).

Nasze spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w naszym kościele. Mszy świętej przewodniczył oczywiście ks. Abp Tomasz i to on wygłosił Słowo Boże. Cieszył się z tego spotkania i zauważył, że nasz dekanat jest chyba najliczniejszym w całej Azji Środkowej, zarówno jeżeli chodzi o liczbę duchowieństwa jak i liczbę parafii i kościołów. Przypomniał też o tym, jak Kościół rodził się na tych ziemiach, a raczej jak się odradzał, po wielu latach komunizmu, a nawet i jeszcze w czasach sowieckich. Użył bardzo ciekawego określenia, mówiąc o tej ziemi: powiedział, że Kazachstan to było więzienie bez drutów. Niestety, to bolesna prawda. Przypomniał jeszcze o potrzebie świadectwa, potrzebie, która jest u ludzi, aby to świadectwo otrzymać i o które ludzie często się sami upominają, nie tylko katolicy, czasami nawet muzułmanie. Ciekawe prawda?

Po wspólnej Eucharystii była konferencja o. Zdzisława z Pietropawłowska. To bardzo ciekaw postać. Po raz pierwszy przyjechał do Kazachstanu w początkach lat 90-tych. I jeździł po tych terenach, można powiedzieć, że w dużej mierze jeszcze „dziewiczych” jeśli chodzi o posługę kapłańską i odnajdował tych ludzi, którzy czekają na kapłana.

A później już wspólne podzielenie się opłatkiem, i wspólna agapa. Bardzo dobry czas spędzony razem. Dużo radości. Oczywiście „nowi” musieli się przedstawić i oczywiście ja do owych „nowych” się zaliczam. Było nas niemało. I okazało się, że jest trzech Tomaszów. Pierwszym oczywiście jest ks. Arcybiskup, drugi to o. Tomasz z Oziornoje – sąsiedniej parafii, a trzeci … to ja. Każdy coś pysznego przywiózł, mogliśmy wiec nie tylko napełnić się duchowo, ale cieleśnie też. Oj sami nie wiecie, jak można tęsknić za dobrymi polskimi pierożkami, choćby z kapustą. Były też rozmowy w mniejszych grupach. My na przykład wspólnie z o. Joseph’em – Benedyktynem z Oziornoje (nie, nie z Tyńca) – po długiej dyskusji teologicznej, w języku obcym zarówno dla niego jak i dla mnie (angielskim), ustaliliśmy, że w niebie na pewno będzie Sprite, Coca-Cola, Fanta no i Oranżada. Myślę, że takich poważnych rozmów i mniej poważnych było dużo, dużo więcej.

No i zima dalej trzyma. Możemy trochę Wam przesłać, bo donoszą, że w Polsce brak.

Pozdrawiam – о. Томаш

Reklamy

One response to “Opłatek

  1. To bardzo ciekawe, co piszesz Ks.Tomaszu. Czytając, można przenieść się oczami wyobraźni tam, gdzie jesteś.
    Wyobrażam sobie też, jak bardzo musisz tęsknić za Polską.
    Wierzę, że Pan wynagrodzi Ci wszystkie te trudności, bo wielkie jest serce Twoje.
    Życzę Ci wszelkich potrzebnych łask od Pana Jezusa na każdy dzień tego Nowego Roku, a Matka Najświętsza niech wspera Cię w każdej potrzebie. Z modlitewnym pozdrowieniem..Antonina

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s